نکات ایمنی و مراقبت هنگام استفاده از سیلندرهای گاز مایع

با شارژ پیش از اندازه سیلندر ،تراکم گاز افزایش می یابد و در نتیجه سوپاپ فعال می شود و با کوچکترین جرقه احتمالی موجب انفجار می شود.

 نکات ایمنی استفاده از گاز مایع (کپسول)

 نکات ایمنی کلیه سیلندرهای گاز مایع

برای جابه جایی سیلندر در فواصل کوتاه فقط از دسته آن استفاده نمایید و برای این منظور از رگلاتور و یا شیر استفاده نکنید چنانچه دسته سیلندرها دچار آسیب دیدگی گردید در اسرع وقت با مراجعه به شرکت های توزیع گاز مایع و یا تولید سیلندر نسبت به تعمیر آن اقدام نموده تا هیچ گونه آسیبی به رزوه ها و شیر وارد نشود.

جابه جایی سیلندر در فواصل بیشتر را با انواع وسایل چرخدار دستی انجام دهید زیرا غلطاندن سیلندر بر روی زمین علاوه بر خرابی زود رس سیلندر و خطرناک بودن ، خلاف مصالح ملی می باشد.سیلندر گاز مایع را هیچ گاه در معرض حرارت قرار ندهید.در مجاورت وسایل گاز سوز ، یک دستگاه کپسول آتش نشانی مناسب در دسترس قرار داده و کلیه افراد خانواده را با نحوه کاربرد آن آشنا کنید.اجاق گاز نباید در معرض باد و کوران قرار داشته باشد.

برای روشن کردن اجاق گاز ابتدا کبریت را روشن و سپس شیر اجاق گاز را باز کنید.نواقص فنی وسایل گاز سوز را جدی گرفته و در اولین فرصت توسط افراد متخصص رفع نماید.شیر سیلندر و رگلاتور را هرگز دستکاری نکنید. شیر سیلندر را به غیر از مواقع استفاده از وسایل گاز سوز ، در سایر اوقات حتما ببندید.از استفاده ظروف و قابلمه هایی که قطر آنها 1.5 برابر سطح خوراک پزمی باشد ، خودداری فرمایید زیرا انعکاس حرارت ته ظرف به سمت شیر سیلندر موجب عمل نمودن سوپاپ وخروج گاز از دهنه آن می گردد و با توجه به اینکه در مجاورت شعله خوراک پزقرار دارد، این موضوع می تواند عامل انفجار شود.

به هنگام اتصال خوراک پز و یا هر متعلقات دیگر بر روی قسمت خروجی شیر سیلندرهای پیک نیک برای آب بندی کردن حتما از واشرهای مخصوص استفاده گردد. اگر بخواهید مطمئن شوید که سیلندر و یا وسایل گازسوز سالم هستند و نشتی ندارند هرگز به آن کبریت نکشید، بلکه باید به شیر سیلندر، بدنه سیلندر، رگولاتور، شیلنگ لاستیکی و شیرهای وسیله گازسوز کف صابون بمالید، چنانچه نشت گاز وجود داشته باشد، حباب ایجاد می شود.از سر رفتن غذا یا آب بر روی اجاق گاز جلوگیری نمایید، در صورت سر رفتن غذا بلافاصله اجاق گاز را خاموش کرده و بعد از تمیز کردن، آن را دوباره روشن نمایید.

استفاده از «بست فلزی» در هر دو سر شیلنگ گاز الزامی است.سیلندرهای گاز بزرگتر از 11 کیلویی و سیلندرهای اضافی را حتماً خارج از ساختمان و در هوای آزاد قرار دهید. در هنگام بروز نشت گاز از سیلندر، آن را به محیط باز منتقل و شرکت توزیع کننده را مطلع نمایید. برای روشن کردن وسایل گازسوز حتماً اول کبریت را روشن کرده و بعد شیر گاز را باز کنید، رعایت نکردن این امر تا به حال حوادث ناگواری به بار آورده است. همواره هنگام دریافت سیلندر گاز از وجود واشر گلوئی سالم که در داخل و بالای شیر سیلندر قرار دارد مطمئن شوید.در مواقع اضطراری و اطمینان از نشت گاز از داخل شیر، با نصب رگولاتور روی شیر سیلندر و بسته نگه داشتن شیر رگولاتور از خطرات احتمالی جلوگیری نمایید.+ 1
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نجف آباد

ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی : نجف آباد-خیابان امام غربی-ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نجف آباد - ایستگاه شماره دو
تلفن :  42634444 - 031 
کدپستی :  8513636175 
ایمیل :   nfso@najafabad125.ir 
سامانه پیام کوتاه :  300013000125