بحران موج گرما

گرما و سرمای بیش از حد (Extreme Temperatures ) هر دو می توانند موجبات بحران و بلایا شوند.

بحران گرما
 

در سالهای اخیر پدیده گرمای بیش از حد از طریق گرمازدگی افراد موجبات مرگ و میر تعداد قابل توجهی از افراد در کشورهای مختلف از جمله کشورهای پیشرفته را سبب شده است.  در سال 2003 بیش از 50 هزار نفر در اروپا بخاطر گزمازدگی ناشی از موج گرمایی تلف شدند. بررسی بر روی افرادی که بر اثر این بحران تلف شدند نشان می دهد که همانند بسیاری از بحرانهای دیگر ریشه در آسیب پذیری افراد و اجتماع و عدم تطبیق و انعطاف پذیری سیستمهای انسانی دارد. به عنوان مثال تحقیقاتی که بر روی بیش از 1200 تلفات انسانی این بحران در پاریی انجام شده است نشان می دهد که بیش از 80 درصد از این افراد را افراد سالخورده، و باقی را افراد بی خانمان و یا معتاد و یا دارای بیماری های مزمن تشکیل می داده اند. البته ریشه این تلفات را باید در عدم تطبیق سیستمهای انسانی با تغییرات آب و هوایی و عدم وجود مدیریت بحران مناسب برای این پدیده نیز ذکر کرد.

بحران گرمای کره ی زمین

مطالعات نشان می دهند که اغلب این افراد در ساختمانهای بلند که دارای سیستمهای تهویه و خنک کنندگی مناسب نبوده و دور از دسترس همسایگان و مردم زندگی می کرده اند. با کمی تغییر و با اندکی سرمایه گذاری اجتماعی امکان کاهش اثرات این بحرانها وجود دارد.  اقداماتی که بعد از این بحران در کشورهای توسعه یافته معمول تر گردید. در این مطلب کوتاه برخی از مهمترین برنامه ها و اقدامات ساده ای که می توانند آسیبها و تلفات ناشی ار این پدیده را کاهش دهند را معرفی می نماییم. شاید با بکار گیری آنها توسط افراد و سازمانها در این ایام گرم بتوان جان افرادی تعداد قابل توجهی از افراد را حفظ نمود

موج گرما به دوره ای نسبتا طولانی گرمای بیش از حد معمول گفته می شود که غالبا با رطوبت بالا همراه است.  موج گرما معمولا با شاخص گرما (heat index) که میزان گرمایی که بعد از در نظر گرفتن رطوبت احساس می شود اندازه گیری می شود.  اگر افراد در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشند شاخص گرما به میزان 15 درجه اضافه می شود.  گرما زدگی عمدتا زمانی که انسان در هوای گرم و مرطوب کار و فعالیت کرده و آب بدنش تبخیر گردد رخ می دهد. این مساله باعث آن می شود که خون در پوست جریان بیشتری پیدا کرده و در میزان خون کمتری به بخشهای مهم بئن برس.

 

بحران گرما

اگر به سرعت مورد توجه قرار نگیرد این مساله که باعث افزایش درجه حرارات بدن می شود می تواند جان فرد را مورد تهدید قرار دهد.  افراد ممکن است دچار نوعی سکته ناشی از گرما زدگی شوند. در این شرایط سیستم خنک کننده بدن که از طریق عرق کردن کارش را انجام می دهد از کار می افتد.  در این شرایط حرارت بدن تا اندازه ای افزایش می یابد که موجب سکته مغزی می گردد.بنابر این افراد و سازمانها باید قبل از آنکه موج گرما شروع شود اقداماتی را برای مهار این بحران انجام دهند.  برخی از اقداماتی که برای آمادگی باید انجام شوند عبارتند از:

** نصب خنک کننده های موقت از طریق پنجره ها در مواردی که ساختمانها به خنک کننده های مرکزی مجهز نیستند

**چک کردن کانالهای سیستمهای خنک کننده

**استفاده از لوازم منعکس کننده نور (مانند فویل های آلومینیوم)  که بین پنجره ها و پرده ها استفاده می شود به گونه ای که موجب انعکاس نور آفتاب به بیرون ساختمان شود.

**اگر هوا به شدت گرم شده است می توانید اقدامات زیر را انجام داده تا از اثرات گرما بکاهید:

**تا آنجا که می توانید در منزل بمانید و از قرار گرفتن در معرض خورشید بپرهیزید.

**اگر مجهز به لوازم خنک کننده نیستسد حتی الامکان در طبقات پایینی ساختمان بمانید.

**سعی کنید در ساعات گرم روز اگر امکان دارد به ساختمانهای عمومی که دارای سیستم خنک کننده هستند بروید.

**غذای سبک ولی مرتب میل نماید. از استفاده از قرص نمک خودداری نمایید مگر آنکه پزشک شما اجازه مصرف آن را داده باشد.

**اگر سالم آب زیاد بنوشید. افرادی که به دلایل بیماری های خاص امکان نوشیدن آب زیاد ندارند باید با دکتر خود تماس داشته باشند.

**از لباسهای گشاد، سبک و رنگهای روشن برای پوشش استفاده نمایید.

**در هوای آزاد حتی الامکان سر و صورت خود را با کلاه و یا شال بپوشانید.

**با دوستان، همسایگان و اقوام خود بخصوص سالمندان و آنهایی که منزلشان  تنها هستند و دارای سیستم خنک کننده نیستند در تماس باشید.

**هرگز اطفال را در وسایل نقلیه تنها نگذارید.

**از کار سخت در مقاطع گرم روز حدا خودداری نمایید و در صورت لزوم بر تعداد استراحتها بیافزایید.

منبع : مجله اینترنتی مدیریت بحران - دکتر علی عسکری+ 0
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نجف آباد

ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی : نجف آباد-خیابان امام غربی-ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری نجف آباد - ایستگاه شماره دو
تلفن :  42634444 - 031 
کدپستی :  8513636175 
ایمیل :   nfso@najafabad125.ir 
سامانه پیام کوتاه :  300013000125